Mide Gribi - Norovirüs

04:04 Kaansmom 0 Comments

                                                mide gribi ile ilgili görsel sonucu

Mide Gribi! Evet yanlış duymadınız . Kaan bana ilkleri yaşattığı için hiç şaşırmadım doğrusu. 

İşten gelmiştim. Her zamanki gibi tuvalete kaldırdım. Çişini yaptı . Birden anne midem bulanıyor dedi. 

Koştur koştur lavobaya gittik. Başlarda rüya görüyor sandım ama değilmiş, gerçekten kustu.

Hadi gaz çıkartıyor belli ki dedim ama yok devamı geldi. Ateşe baktım 39 derece. Yanıyor resmen. İlk müdahaleyi yapar yapmaz soluğu acilde aldık.

Doktor bademcikleri şişmiş dedi önce . Serum vs takıldı mide bulantısı dursun diye. Sabaha kadar acildeydik oradan polikinlik. 

Doktor baktı kontrol etti herşey yolunda dedi. Ultrason ve kan tahlili istedi. Bazen bağırsak tıkanması vs gibi durumlarda da mide bulantısı olabiliyormuş. 

Şükür herşey yolunda çıktı. Kanda enfeksiyon yoktu . Lökosit düşük çıktı. Ultrasonda temiz. 

Doktor mide gribi dedi. Salgın varmış . Bizden sonra 10 çocuk daha gelmiş aynı şekilde. 

Peki nedir bu mide gribi biliyor muyuz?


Ne berbat birşey.

Günlerce haftalarca ... sürüyor. 7 günde atlatan da var 15 günde atlatan da var.

Büyük adamı bile yatağa düşürüyor. Oğlum kusmaktan helak oldu. Bir de bulaşıcıymış ki sormayın. 
Kusmak dedim de kusmayı önleyici yemeklerden yarım saat önce içebileceği ağızdan eriyen bir hap verdi doktorumuz. Bir de ishale çevirir üç gün sonra dedi nitekim çevirdi de. Toz prebiyotik verdi. Zaten bir kez kullandık sadece kesti hemen. Oğlum hayatında hiç ishal olduğunu hatırlamadığından yavrum görünce istem dışı akanları " anne ben yapmadım " diyor suçlu suçlu. Anlattım , normalmiş gibi davrandım . 

Kusmak dedik değil mi?

Kusmaktan 7 gün yemek yiyemedi. Özgüveni azaldı. Yemek yersem kusarım yemem dedi. Kendine olan güvenini yerine getirmek için ne diller döktüm bir bilseniz. Bol bol sıvı verdim azar azar. Önemli olan yeterince sıvı almasıydı. 


Ardından babamda mide gribi oldu. O da zor atlattı ama atlattı. Şükür bana vurmadı bu lanet virüs. Evlerden uzak. Rabbim düşman başına vermesin .

Norovirüs diye bir virüs çeşidi. Yine grip türü fakat üst solunum yollarına değil sindirim sistemine yerleşiyor. Mide bulantısı - kusma ve ardından ishalle devam ediyor.  Hastalığın belirtileri virüsün bedene girmesinden 24-48 saat içinde kendini belli eder. Genelde 1-2 gün şiddetli bir şekilde sıkıntıya neden olur. Tüm griplerde olduğu gibi bol sıvı almak ve sağlıklı beslenmek hastalığın gerilemesi için çok önemlidir.

 Özellikle enfeksiyonlu hastanın dışkısında ya da kusmuğunda bol virüs vardır. Diğer insanlar norovirüsün bulunduğu yerlere dokunup ellerini ağızlarına götürmesiyle bu hastalığa kolayca yakalanırlar. Bu nedenle özellikle ellerin sık sık yıkanması çok önemlidir. Ayrıca hastalık genelde kış aylarında görülür ve bu dönemde salgınlara rastlanabilir. Bu sebeple kış aylarına dikkat etmek önemlidir. Sırf bu yüzden evi sürekli çamaşır suladım yatak çarsaf yıkadım ne varsa. İyileşme süreci hızlanması adına.Mide gribi özellikle kapalı alanlarda hızlı bir salgın yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca salata ve meyve gibi iyi yıkanması zor olan yiyeceklerin dışarıda tüketilmesi hastalığın bulaşmasına neden olabilir.

Bir de ortamı bol bol havalandırmak gerekir. 

♥Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)