Tuvalet Eğitimine Hazır mıyız ?

05:29 Kaansmom 0 Comments

Geçen gün çocuklarda demir eksikliği belirtileri ve tedavisi ile ilgili yazımla karşınızdaydım fakat bu sefer konu daha farklı. Umarım sizler içinde yararlı olur :)

İş yerinden sırf bu iş için 1 haftalık izin aldım . Uzmanların makalelerinden tuvalet eğitimi söz konusuysa bu konuyla sadece bir kişinin ilgilenmesini ve eğitim verilirken sakin, hasta olmamasına, tatil ya da ev değişikliği vs yapılmamasına önem verilmesi gerektiğini okumuştum.

Yaklaşık dört beş ay öncesinden havalar ısınmaya başlar başlamaz Kaan'a artık büyüdüğünü , ona da kuzenleri gibi abi diyeceklerini ve bizim gibi onunda tuvaletini doğru yere doğru şekilde yapması gerektiği sinyallerini vermiştim.

Küçük sıradan e bebekte satılan lazımlıklardan aldım.Müzikli kendinden sifon sesi olan peçetelikli lazımlıkları tercih etmememin sebebi ; belki itiraz etmeden oturacaktı ama sonrasında sıradan bir tuvalete oturmayı reddedecekti ,Bir de bununla uğraşmak istemedim . Lazımlıktan yana tercihini kullanmak istemeyenler için sıradan merdivenli klozet aparatlarını da tavsiye ederim. Kimi çocuklar bu aparatlarla daha rahat edip kabullebiliyor. Kaldı ki merdivenli oluşu ya da altına basamak koymanız kendini daha da güvende hissetmesini sağlayacaktır. 

Kaan başta lazımlığa oturmak istemedi. Ayakta duşakabinin içinde yapmak istedi. Tam başlamamıştık tuvalet eğitimine zaten o yüzden pek ısrar etmedim açıkçası ama ona hep anlattım nasıl yapması gerektiğini. Her altını açtığımda "Bak kaka yapmışsın " " Bak çiş yapmışsın" diye kaka ile çişin nasıl ayırt edebileceğini anlattım. Ayakta yapmak istediğinde hiç zorlamadım. Altına birşeyler sürdüm hemen yapması için. Kimi zaman tutturdu kimi zaman kaçtı baska yere yaptı. Diyorum ya bunlar ısınma turları o yüzden pek üstüne düşmedim. Zaten bebekler ayakta yapmaya alıştıkları için tuhaflarına gidiyor oturarak yapmak. Bundan bir ay öncesi kabızlık çektik. Altını tamamen açtım. Fitil saldım ama fitili kabul etmiyor. Kakası geldiğini sandı ve lazımlığa oturdu "Anne kaka geliyor." diyerek fakat gelen fitildi. O zaman anladım kaka ile çişi ayırt etmeye başladığını. Üstelemedim. Nasılsa daha zamanı var ikimiz içinde dedim. 

Yine aynı şekilde bir gün banyoya girerken "Annecim hadi çişini yap ben bakmayacağım , sonrasında banyomuzu yapalım." dedim. 

"Anne çiş bitti." dedi bana ama inanmadım yalan söylüyor yine oyun yapıyor kesin dedim içimden . Bir de ne göreyim dönmemle ; bizim ufaklık yapmış çişini gerçekten. Hemen aldık lazımlığı tuvalete döktük birlikte . "Hadi evine yollayalım anneciğim" dedim sifonu çekme görevini ona verdim. Zaten bu aralar sifon çekmeye bayılıyor. Hatta dün tekrar aynısını talep ettim fakat oyun oynadı benimle. "aa çiş geliyor anne" dedi bir oturdu bir "Yok" dedi kalktı lazımlıktan. Arada eline maşrapa aldı pipiye dayadı ona yapmak istedi ama anladım iyice oyuna döndü iş "Yallah yatağa " dedim :)

Çeşit çeşit normal külot ve alıştırma külodu aldık bebişe.  Onları giydirmeye başladım bile bezinin üstünden alır almaz. Havalarda sıcaklayınca şort yerine bunları tercih ettim ve kendiside alıştı külotlarına. 


Gece bezlemesinde ise yatağa uygun alez bulacağım öncelikle. Aslında ikisini aynı anda bırakasım var ama çevremden erkek çocuklarının gece tuvalet alışkanlığını geç kazandığına dair söylemler alıyorum. Bana kalırsa uzmanlarında dediği gibi kafa karışıklılığı yaratmamak ve birden bırakmak. Şuan için alez almadığımdan bu durumu bir iki gün erteleyeceğim. Hafta içi alez bakıp bu işede el koyma taraftarıyım. 


Bugünlük bu kadar :) Artık gün gün size de bir haftalık tuvalet eğitimi maceramızı anlatırım. 


♥Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)