Pfapa Sendromu Olabilir mi ?

11:58 Kaansmom 0 Comments


Uzun süredir bu üzüm şurubunu almak ile almamak arasında kararsızdım. Kaan bu sırada 30 gün arayla tekrar hastalandı. Bademciklerinde tonsilit, ağızda aft, ateş , iştahsızlık ve yine antibiyotik kullanımı. Haliyle doktor yolu da göründü bize. Tabii doktora gitmeden İnternetten bazı araştırmalar yaptım. Bu araştırmalarda Pfapa sendromuna rastladım. Acaba gerçekten benim oğlumda pfapa sendromu olabilir miydi? Belirtiler gerçekten pfapa sendromuna işaret ediyor ama bu teşhisin konulması için ateşlendikten 24 saat sonra tahlil yapılıp crp değerine bakılması gerekirmiş. Eğer değerde bir yükseklik söz konusuysa pfapadan bahsedilirmiş ya da ben çocuğumun canının yanmasına dayanamam diyorsanız ateş başladıktan sonra prednol içeren kortizon ilaç verilerek 3 saatin içinde ateşin ve tüm belirtilerin durması beklenirmiş. Şayet durursa belirtiler yine bu teşhisi koymak için yeterliymiş.

Nedir bu pfapa sendromu derseniz?

Başlıca belirti boğaz ağrısı, ağızda ülserler veya (bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan) boyundaki lenf düğümlerinde büyümenin eşlik ettiği tekrarlayan ateştir. Ateş atakları aniden başlar ve 3 ila 6 gün sürer. Ataklar sırasında çocuk çok hasta görünür ve yukarıda bahsedilen 3 belirtiden en az biri bulunur. Ateş atakları bazen aralıkları son derece düzenli olacak şekilde, her 3-6 haftada bir tekrarlar. Ataklar arasında, çocuk iyi ve aktivitesi normaldir. Ataklar arasında son derece sağlıklı görünen çocuğun gelişimi üzerinde bir sonuç yaratmaz. 


Diyorum ya bütün belirtiler aynı Kaan'ımın yaşadıklarıyla. Aktivitesi de iyi. Gören bu çocuk hasta demez. Ateş 4 gün sürüyor en az zaten. En kötüsü de her doktor bilmiyor bunu. Türkiye'de bu konu ile ilgilenen sayılı doktor var. Kendi doktorumuza sorayım dedim o kabullenmedi. Tonsilit olmaz dedi pfapa sendromlu çocukta dedi. İnternet öyle demiyor ama? Yaşayanlarda öyle demiyor? Kaldı ki Kaan daha önce böyle hastalandığında antibiyotik vermemiştim ve sabaha karşı soğuk titremeyle kalktı ve ben iç ateşi yükseliyor havale geçirebilir korkusuyla acile götürmüş ordanda penisilin yiyeceğini duyunca kendi doktorunun yolunu tutmuştum. Tabii kendi doktoru bana söylemedi sadece bir ilaç vereceğini ve üç saat içinde rahatlayacağını akşama farkedeceğimi ilacın etkilerini anlatmıştı.Hemşireye sorduğumda "Normalde biz bunu iğneyle veriyoruz ama doktor içirmemi söyledi sebebini ve ne için verdiğini bilmiyorum." dedi.Gerçekten de o gece Kaan yemek yemiş ateşi düşmüş ve sabaha kadar uyumuştu.  Bunları hatırladıkça acaba bizde de mi bu sendrom var diye düşünmedim değil ama şimdiki kulak burun boğaz doktorumuz itiraz ediyor. Zaten böyle bile olsa tek çare ya 5 yaşına kadar sendromun bitmesini beklemek ki bu normal kronik tonsiliti olanlardada bu şekilde ya da bademcik ameliyatı yapmak. Bademcik ameliyatı da zaten %90 sonuç veriyor . Kaan için bademcik ameliyatı olmak en iyisi ve biz 3 yaşının dolmasını beklemek zorundayız. Kansız ameliyatı öğrendim diğer bir tercih olarak ve neyse ki doktorumuz hastanede bu teknolojinin olduğunu söyledi . Sanırım hepimiz için en iyisi bu olacak. 

Diğer bir konuda bu kronik tonsilite Bıldırcın Yumurtasının iyi geldiği. Yanlış duymadınız. Bu bıldırcın yumurtası öyle güzel bir şey ki normal yumurtanın 4 - 5 katı değerlere sahipmiş ve boğaz enfeksiyonu başta olmak üzere , bronşit, astım , iştahsızlık , bağışıklık sistemi ve pek çok şeye iyi gelirmiş. Yine araştırmalarım ve çevremden duyduklarım sonucu bununla kronikleşmiş tonsiliti yenenler var. Tüm bıldırcınların önünde saygıyla eğiliyorum ifenim :D Artık gözüm gibi bakarım aşağıdaki kayınpederimin bıldırcınlarına :) Yeterki oğluma şifa olsun. Sütüne balla beraber karıştırıyorum şimdilerde ve anlamıyor bile çocuğum. Ben ilk iki gün üst üste verdim şimdi iyileşti üç gün arayla veriyorum. Haftada iki kez. Kış aylarında haftada 3 kez vermeyi planlıyorum.Umarım faydası olur. 

Karadut şurubu da aldım çocuğuma aftlarından kurtulsun ve yeni oluşmaya başlayan aftları hemen geçirsin diye. Hastayken ağzını yaktı tabi içemedi ağladı içtikten sonra ama şimdi en azından günde bir defa karadut şurubu içiriyorum. Bunu da eczaneden temin ettim. Bağışıklığıda güçlendiriyormuş.Bakalım doğal yollardan fayda sağlayacak mıyız merak konusu. Bu arada unutmadan söyleyeyim bıldırcın yumurtasına başladığımızdan beri normal tavuk yumurtası vermiyorum ağır gelir diye. 

Bir de kafamda bir soru işareti vardı. Nutrigen üzüm şurubu!! Eczacımız kendi kızına kullandığını bunu kullanan 10 hastasının 7 sinin memnun kaldığını , çocuğunun iştahını arttırdığını söyledi. Böylelikle ben balık yağını tamamen kestim ve üzüm şurubuyla devam ettim. Kış dönemi balık yağı vermeyi düşünüyorum hatta ikisi dönüşümlü verebilirim. Şuan için iştahı iyi gidiyor Kaan'ın ama bu demir ilacından mı bıldırcından mı yoksa üzüm şurubundan mı anlayamadım!

Sizinde bilginiz olsun diye Nutrigen üzüm şurubu hakkında bilgileri not ediyorum :)

Üzüm çekirdeği ekstresi anti oksidan özelliği ile vücudumuz için oldukça faydalı bir beslenme faktörüdür. Yapılan çalışmalar üzüm çekirdeği ekstresinin güçlü anti oksidan özelliği ile serbest oksijen radikallerinin yol açabileceği iştahsızlığa karşı etkili olduğunu göstermektedir. Nutrigen Üzüm Çekirdeği Ekstreli Şurup üzüm ekstresi içeren çoklu vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş takviye edici gıdadır. 

Uyarılar: 
• 2-4 ve 4-10 yaş grubu çocukların kullanımına uygundur.
• Tavsiye edilen günlük alım dozunu aşmayınız.
• Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçmezler.
• Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışınız.
İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz.

♥Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)