Çocuklarda Demir Eksikliği ve Belirtileri

13:12 Kaansmom 0 Comments

Kaan bu ay 27 aylık oldu . Tabii ben yoğunluktan yazamıyorum. Hem evde hem işte koşuşturmaca aldı başını gidiyor. Tabii şikayetler de....

Aslında gelişim olarak oldukça iyiyiz. Geçen aylarda son aşısı için sağlık ocağına gittiğimizde boy, kilo hatta ayına uygun becerileri vs olarak oldukça iyi olduğunu öğrendik. Aslında biliyordum yani kilo olarak hariç. O konuda oldukça takıntılıyım çünkü hala yemeyen bir bebeğim var ne yazıkki. 

Kaan'ın normalde bu aylarda yapması gerekenleri bir kaç ay öncesinden yapmaya başlamıştı bile .Hatta önümüzdeki aylarda başlaması beklenen motor ve dil gelişimi şimdiden başladı bile. Fermuar çekmek , kendi kıyafetlerini çıkartmaya başlamak , küçük paketleri açmak, kendi bardağından su içmek, 3 kelimeli cümleler kurabilme, çiş ve kakayı söyleme, büyük kuleler yapma ve daha çok fazlası.Kısacası sağlık ocağındaki doktor da maşallah diyerek postaladı bizi evimize mutlu birşekilde. Kilo olarak ise evet ayına göre çok normal bakıldığı zaman ama benim yinede içimde kuşkular vardı.
Siz de aşağıdan bebeğinizin ayına uygun boy/kilo ortalamasına bakabilirsiniz :)


Kaan hep iştahsızdı . 2 yaşına kadar çiğneme kabiliyeti olmasına rağmen hep blendırdan çekerek verdim yemekleri. Yeterki yesin beslensin tüm vitaminleri alsın dedim. İştahsızdı çünkü. Yediremiyordum ve hala da öyle . İkimizde hep hüsranla bitiriyorduk yeme faslını. Beraber ağlıyorduk ama zafer hep onun oluyor niyeyse. Oyalayarak oynatarak , film izleterek , banyoda, arabada, salıncakta,... böyle uzayıp gidiyordu yemek yeme alanlarımız. Her seferinde daha yaratıcı olmam gerekiyordu çünkü bir öncesinde kandırıldığını hatırlıyordu.

Sürekli boğaz iltihabı geçiriyorduk. Diğer adıyla TONSİLİT (Annelerin Baş Belası) Yılda 4 kereye kadar normal karşılanan bu virüsler bizde anormal bir hal almaya başladı 12. ayından itibaren. Senede 7 kez tonsilit oluyorduk. Doktorlar viral enfeksiyon olarak adlandırdığından antibiyotik yazmıyorlar tabii ki ilk geçirdiğimizde de böyle oldu. Ben dururmuyum? Doktora söyledim o kadar antibiyotik vermessen ateşe çevirecek kontrol altına alamayacağız. Dinlemedi. Nitekim de dediğim oldu. İlk 12 aylıkken antibiyotikle karşılaşmıştık tabii şimdi profesyonel antibiyotik kullanıcısıyız. 2 ayda bir antibiyotik demek yılda 70 gün antibiyotik kullanımına tekabül ediyor haliyle. Tabii bu tonsilit denilen virüs o kadar lanetki oradan hooooppp orta kulağa virüs gönderiyor . " Burası yetmedi birazda orayı felç edelim." diyor muhtemelen. Böyle oluca da antibiyotik taraftarı olmayan doktor mecburen antibiyotik yüklemesi yapıyor küçücük bebeye. 

Bunun yanında pek çok daha sorunlarımız mevcuttu ! Mesela ayak tırnakları kat kat oluyor soyuluyor hatta kendiliğinden kırılıyordu. 

Bütün bu puzzle parçalarını bir araya getirince yetti be bu çocukta demir eksikliği var bildiğin diye haykırmaya başladım fakat yazının taaa en başında bahsettiğim gibi çalıştığımdan ötürü bir türlü doktor yolunu tutamadık. Sağlık ocağında öyle küçük bebelere tahlil yapmıyorlar bir kere unutun. Büyüsünde gelsin diyorlar. İğneler kalın olduğu için bebenin canını acıtırmış. 

Son antibiyotiğimizi de bundan iki hafta öncesinde kullandık bitirdik sebep yine tonsilitti. Tam iyileşti yavrum yiyecek derken ( bu arada aldığı besinlerin hepsini biberona koyup ordan içirtiyordum canı yanıyor diye)  bir de aftlarla başımız belaya girdi. Ağzında dilinde aft çıkıp duruyor tam geçti derken 3 gün sonra tekrar başlıyor. Herhangi bir ilaca gerek görmüyorum ateşi vs olmadığı için tabii. Sadece mukostatin ve karbonatlı su ile siliyorum ağzını iyileşsin diye. Özellikle gece uykusunda sıktığım mukostatin çok etkili oluyor sabaha kadar ağzına birşey sürmediği için. 

Aslında emzik ve biberon kullanımının da bu kadar enfeksiyon geçirmesinde rolü büyük diye düşünmüyor değilim.

Ama kısacası sizinde bilginiz olsun diye Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtilerini şuracığa iliştireyim.

Soluk renkte cilt
Sürekli enfeksiyon geçirme
Halsizlik, yorgunluk

Çabuk yorulma
İştahsızlık
Büyümede yavaşlama
Davranış bozuklukları
Kırılgan tırnaklar
Toprak veya kağıt yemek isteme

Ancak bazı bebeklerde demir eksikliği olduğu halde bu belirtilerin hiçbirine rastlanılmayabiliyor.


Kaanda halsizlik , çabuk yorulma ve toprak vs yeme hariç hepsi mevcuttu.Bu durum sonuca gitmemi daha da kolaylaştırdı.

En son dayanamadık bugün sabahtan doktor beyin yolunu tuttuk. Kontrollerimizi yaptı. Evet kronik tonsilit var ve bu yüzden iştahsızlıkta yapabilir dedi. 

" Virüsler belli ki artık yerleşmiş ve en ufak bir sebep arıyorlar aktifleşmek için. Biz normalde yılda 4 kereye kadar normal karşılarız fakat fazla olması durumunda tabii ki tedavi gerektirir. Önceliğimiz ilaç tedavisi ve eğer fayda görmezsek ameliyatı 3 yaşından sonra öneririz. Tabii ki 1,5 yaşında hastalarımız da var bu ameliyatı olan ama tavsiyem 3 yaş sonrasıdır. " dedi. 

Ardından demir eksikliği ile ilgili olan şüphelerimden dolayı kan testi yaptırdık ve demir eksikliğini de görmüş olduk. 

Bunun üzerine Kaan'a 3 ay kullanacağı kilosuna bağlı olarak yazdığı Ferifer Kaşık şurubunu verdi. İlk bir ay demir seviyesini normale çıkartıp kalan 2 ay ise depoları doldurmak için kullanılacak. 
                               
Daha sonrasında bağışıklığını güçlendirmek için  ( ilaç değil tamamen bitkisel ve hem tedavi edici hem de önleyici amaçlı )  Umca Şurup önerdi. İnternetten araştırmalarıma göre oldukça süper bir şurup . Bütün kış sorunsuz atlatanlar var bunun sayesinde. Gözlerim nasıl parladı bilemezsiniz antibiyotiksiz bir kış düşündükçe.

Tabii ben balık yağını da sordum bunlarla beraber kullanabilirmişim herhangi bir sakıncası yokmuş. Hatta ben nutrigenin balık şurubu üzüm şurubu ve demir şurubunu  sordum bunun yerine onları da kullanabilirsin tercih senin dedi. Ben ise daha fazla kucalamak istemedim bunlara başlayalım memnun kalmazsam farklı bir marka ile yola devam ederim diye geçirdim içimden. 

Balık yağı olarak ise Octomar Balık Yağını aldım. Hem iştah açıcı hem kilo almasını destekleyici hem de beyin gelişimi açısından oldukça faydalı. Portakallı olması ise içimi kolaylaştırıyor. Annem hep demişti al kızım ben sizlere kullandım diye de dinlemedim işte. Keşke zamanında başlasaymışım. 


Eğer Kaan eylül ayı sonuna kadar hiç hastalanmadan atlatırsa tedavimiz bu şekilde ilerleyecek. Umca şurubu haftada 2 ya da 3 e düşüreceğiz + 3 ay sonunda demir ilacını keseceğiz ve balık yağıyla devam edeceğiz. 

Bir de diğer konu immünoloji bölümüne görünmek ile ilgili. Doktor Bey bunun faydalı olacağını altında yatan herhangi  başka bir sorun varsa  araştırılması ve tedavi edilmesi için gitmemiz gerektiğini söyledi. Tedavi sonunda gelişme göremezsem muhtemelen ameliyat öncesi bir de bu bölümün kapısını çalacağım.

Umarım tedavinin faydalarını görürüz ve ameliyat olmadan bu durumları atlatırız. 

Biz de şimdilik durumlar böyle :) Peki ya sizler ne gibi çözümler ürettiniz demir eksikliği ile ilgili?


Bir daha ki yazımda  tuvalet eğitimi ve tuvalet eğitimi ile ilgili günlüğümüzü paylaşacağım. Bir haftalık serüven için hazırlıklı olun :)


♥Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)