Kaan Uykuya Direniyor! - Çocuklarda Uyku Sorununa Alternatif Çözümler

11:28 Kaansmom 0 Comments

Uzun bir aradan sonra tekrar sizinleyim :) Kaan bu aralar çok hastalandı ben de dolayısıyla internet ortamını sadece facebook twitter youtube ve instagram üzerinden takip edebildim. Pek çok konu birikti bu aralar sizden ayrı kalınca fakat yavaş yavaş yazacağım tüm öğrendiklerimi bildiklerimi vs...

Konu başlığından da bilindiği gibi  uyku problemimiz vardı uzun süredir.

Kaanın uykuları bebekken oldukça düzenliydi. Akşam erken yatar sabahta erkenden kalkardı. Tabii ben işe başladıktan bir kaç ay sonra bu durum yavaş yavaş değişmeye başladı. Kaan'a anneanne ve babaanne dönüşümlü olarak bakıyor. Bir de tabiki ben :=)  Üç farklı ortamda üç farklı kişilikle büyüyen çocuğumun karakteride yerine göre değişir oldu. Herkes farklı saatinde uyutup uyandırıyor.Misal annem hadi o neyse benim dediklerime önem veriyor fakat kayınvalidem için hiç aynı şeyleri diyemeyeceğim ne yazıkki :) kötülük art niyet aramıyorum tabiki çok yorulduğundan kendine göre ayarlıyordu Kaan'ımın uyku düzenini birazcık olsun dinlenebilmesi için ama olan bana oluyordu her zaman. 

Başlarda pek hoşuma gitti ne yalan söyleyeyim. Çünkü erkenden işe gidiyordum ve izinli günümde herkes gibi benimde uyumaya hakkım vardı. Tahmin ettiğiniz gibi bu uykular 11'i buluyordu . Geceleri ise bir yerlere misafirliklere giderken ya da misafirler gelirken uyutma telaşı olmadığından rahat davranıyordum. Tabii bir yere kadar!!!

Kaan iyice durumu azıtmıştı son zamanlarda. Gece 23:00 da uyuyan çocuk ( tabii bu zamana kadar saat 21:00 dan 1 saat ileri atarak geldik her geçen gün) 01:00 hatta 02:00 'yi görür olmuştu. Ben ise 3-4 saatlik uykuyla işe gidiyordum. Kaan'ı uyuttuktan sonra onun yemeğini hazırla, kıyafetlerini hazırla, makyajımı sil vs. derken ki banyo yapmayı unutuyordum artık en sonunda isyan noktasına ulaştım. Serkan'da bunu sonuna kadar destekliyordu. Hiç unutmam bir keresinde hasta oldu diye yan etkisi uyku yapan ilacı vermemize rağmen uyumamıştı saatlerce.

İnternet ortamında ve yakın çevremde pek çok araştırma yaptım ama hiç biri tatmin etmedi.Kimisi artık uykuyu kaldır ne uyuması diyordu kimisi ise bu konuda uzman yardımı alabileceğimi söylüyordu. 

Yok hayır bunun uzmanlıkla ilgisi yok arkadaşlar. Öncelikle bu çocuk sizin çocuğunuz !! Sizden iyi kimse bilemez. Benim yazdıklarım size tamamen yol göstermek için ama siz kendi çocuğunuzu tabiki herkesten daha iyi tanırsınız.

Ben bu sorunu ; Kaan'ı bir gün boyunca uyutmamakla çözdüm.

Kaan yine saat 10:30 da uyandı her sabah olduğu gibi.

Kaldırdım kahvaltısını yaptım çok yormamaya özen gösterdimki yorulup uykuya yenik düşmesin. 

Onu sürekli oyaladım.

Özellikle izinli günümüze denk getirdimki hem eşimden destek alayım hem de kimseler karışamasındı bana.

Nitekimde herşey istediğim gibi gitti.

Yemeklerini güzel yedi ben yemeyeceğini uykusuzluğa yenik düşüp sinirleneceğini düşünsemde. Ama bunun asıl sebebi gündüz çok fazla yormamaktı bebeğimi. 

Akşam 17:30 dan sonra başladı gözler gitmeye. En sevdiği müzikleri açtım oynattım dans ettirdim konuştum onun uyumaması için elimizden geleni yaptık.

Saat 20:00 gibi sütünü ısıttım ortamı hazırladım ve odasına çekildik. Tahmin ettiğim gibi 20:15 civarı uykuya dalmıştı. 

Herşey bu kadar kolay olmamalıydı. Bu düzenin oturması için en az 3 güne ihtiyacımız vardı. Ertesi gün Kaan  08:00 gibi uyanmıştı ve gece yine 20:30 gibi uyumuştu daha sonra biraz daha ileri atarak 21:00 hatta 21:30 u gördük. Şuan ortalama 1 ay oldu olcak.Düzenimiz oturdu. Kaan artık sabahları 08:15 ile 08:25 arası uyanıyor ve bazen nadirde olsa 07:30 hatta 08:00 tabii bu duruma göre uyuması bir saat ileri ya da geri olduğu durumlarda var. Yalnız asla gece 22:00 ı geçmedi uyuması. 

Öğle uykuları ise 12:30 da yatağa sokuyor 13:00 da uykuya dalıyor 14:30 gibi ise uyanıyor. 

Şimdi o kadar mutluyumki . Eşime vakit ayırabiliyorum , kendime vakit ayırabiliyorum , en önemlisi erkenden işlerimi halledip bir çay içip cumburlooopp yatak yapabiliyorum :))) 

Umarım sizlere yol gösteren bir yazı olmuştur . Şimdilik benden bu kadar.

Sevgiler,
♥Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)