Diş Çıkarma Maceramız (Azı Dişler)

03:09 Kaansmom 0 Comments

     Kaan 17 aylıkken birinci azılarını çıkarttı. Diş çıkartacağının farkındaydım salya akıtıp ellerini ağzına götürmesinden fakat bu kadar zor olacağını hatta bunların azı dişleri olacağını aklımın ucundan geçirmezdim.


     Bir sabah işe gitmek için uyanıp Kaan'ı öperek gitmek istediğimde ateşinin çıktığını farkettim. Öyle böyle değil birden soba gibi yanmaya başlamıştı çocuk. Hemen apartopar kaldırdım uykusundan soydum ılık suya soktum. Aylardan Eylül'dü. Eşim yapma hastalanır sabah sabah çocuk dedi. (Sabahın 4:00 ' ından bahsediyoruz bu arada.) Hiç bir şey olmaz dedim. Kaptığım gibi götürdüm. Duştan sonra bir nebze iyi gibiydi . Hemen ılık sütü içirip alttan fitil saldım çünkü ateş 37,8 lerdeydi

     Gün içerisinde sık sık aradım durumu hakkında bilgi aldım yönlendirme yaptım. Ertesi gün izinli günüme denk geliyordu bol bol ılık suyla devam ettim ve Calpol verdim. Ne çare? Çocuğum sürekli 36,9 -  37,8 arası gidip geliyordu. Baktım olmayacak bu böyle sabah akşam bir kez fitil ara ara ılık banyo sabunsuz ve 4 saatte bir hem Calpol hem Dolven şuruptan dönüşümlü vermeye başladım. Neden dönüşümlü verdin iki şurubu dediğinizi duyar gibiyim. 

     Biz yetişkinler bile sürekli aynı ağrı kesiciyi aldığımızda zamanla bünyemiz tepki vermez olur ilaçlara. Bağışıklık kazanmaya başlarız ve ilaç fayda etmez.Dolayısıyla Kaan'da da aynısını yaşamaya başladığımızı hissettim. Kaldı ki bir kere acile gittiğimizde de doktor bunu onayladı. Dönüşümlü ilaç kullanın diyerek uyardı. 


     Bunun sonucunda Kaan ilaca tepki vermeye başladı , dönüşümlü ilaç kullanmam sonucunda ateşini iki gün sonra akşamında kontrol altına almaya başladık fakat hala bir yandan ilaçlara ve banyolara devam ediyorduk. 

     Annem ısrarla Kaan'ın hastalandığını üşüttüğünü ve bu yüzden kusma ve ateş olduğunu söyledi. Ben ise Kaan'ı artık tanıyorum. Nasıl ve ne şekilde hastalanacağını ve en ufak bir hastalığında üşütme mi değil mi biliyorum.  

     Dördüncü gün ateş tamamen kontrol altındaydı artık . Dördüncü gün akşam son ilacı vermiştim ve sabaha kadar kontrol etmeye başladım ara ara uyanıp . Ateşlenmiyordu!!! Beşinci günün sabahında dişlerine baktığımda azıların altlı üstlü iki taraftan da çıktığını farkettim. Sevincim ikiye katlandı çünkü bir seferde 4 diş çıkmıstı. Fakat gel gelelim Kaan 'da ben de yorgun düştük.

     Kilo kaybımız oldu ister istemez. Süzüldü bebeğim fakat zor da olsa atlatmıştık. Şuan ise dua ediyorum uzun bir süre daha diğer azı dişlerimiz çıkmasın diye. Özellikle de kış sezonuna girdiğimiz bu aylarda. 

     Şuan ben grip oldum evde korunuyorum bol bol maske ve ilaçlarla . Ellerimi her burnuma ağzıma götürdüğümde yıkıyorum. Kaan'ın yemeğini dahil elimle kontrol ediyorum. O kadar titizlikle hastalanmaması için elimden geleni yapıyorum. Şimdilerde ise tek korkum hepsinin aynı anda bebeğimi sarsması. İşte bu tam bir kaos olur bizim için. 

Not: Bir daha ki konumuz bebekler için uygun boya kalemleri , bebekler için boya kalemi seçerken nelere dikkat etmeliyiz üzerine olacak. :)


♥Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)