Oğluma mektubum

01:02 Kaansmom 0 Comments


Kaan’ım, oğlum…


      Ben senin annenim.Canından ciğerinden çok seven annen.Seni ömrünün sonuna kadar canı pahasına koruyacak, senin aklı hür,vicdanı hür,laik,demokratik,merhametli olup ,vatanını milletini bayrağını koruyan,tarihini ,atasını bilen bir birey olarak yaşaman için elinden geleni yapacak olan benim.
      Oğlum,bu vatan kolay kazanılmadı.Biz kurtuluş savaşını yatacak yeri ,yiyecek ekmeği olmadan tek mermili silahlarla savaşıp bu ülkeyi bize emanet eden insanların torunlarıyız.Türkiye Cumhuriyeti kolay kazanılmadı. Türk bayrağı kolay yükselmedi.O bayrakta binlerce şehidimizin kanı olduğunu sakın unutma anneciğim.Bu sebeple onu evinin ,yüreğinin en güzel yerinde taşı yavrum.
 
  Oku! Oku ki doğruyu yanlışı ayırt edebil. Atatürk’ü öğren ,zaferleri nasıl kazandığını bil, geçmişini bil.Her zaman idolün Atatürk olsun.Onun ilke ve inkilaplarından ayrılma anneciğim. Onu kötüleyenler çıkacaktır karşına , bil ki onların karşısında dik durabilesin ecdadımızı savunabilesin.Unutma!” Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”
 
  Akıl sağlığını ,özgürlüğünü her zaman koru anneciğim.Hür iradeye sahip olduğunu unutma.İster sigaranı iç ister alkolünü istersen kız arkadaşınla el ele meydanlarda dolaş ama her zaman kendi doğrularınla yaşa.Ben sana elbet doğruyu yanlışı göstereceğim ,seçim senin unutma! Ben öldüğümde seçtiklerinle baş başa kalacaksın. Dinini bil, Kuran-ı Kerimi oku anneceğim. Oku ki helali haramı öğren. Oku ki dinimizin gerekliliklerini yerine getir. Oku ki ölünün arkasından kuran okunmayacağını, kuranın insanoğlu için indiğini ölüler için olmadığını bil anneciğim. Peygamberini ,hayatını öğren. Öğren ki kadına saygı duy,eşine değer ver,kızım oldu diye üzülme!
 
   Para her zaman ikinci planda olsun hayatında oğlum. Hayatın neresinde olursan ol o mevkiye nasıl ve nereden geldiğini bilerek yaşa.Oraya gelmek için başkalarını ezme! İnsan ol! İnsan gibi yaşa! Helalden asla vazgeçme. Düşeni kaldırmayı , yoksula yardım etmeyi,çocukları sevmeyi,büyüğünü saymayı bil ,şehit haberi aldığında için cızlasın annecim. Kısacası ölüye de saygı göster diriye de! Mezarlığın yanından geçerken müzik kapatmayı dua etmeyi de bil yeri geldiği zaman coşmayıda. Din, dil , ırk gözetmeksizin sev insanları anneciğim.Milli bayramlarda bayrak asmayı,dini bayramlarda el öpmeyi hal hatır sormayı ihmal etme anneciğim. Paylaşmayı bil.

     Paylaşımcı ol. Paylaş ki Rabbim daha çok versin. O verdikçe sen dağıt. Unutma Allah bir yerden alır bir yerden verir. Ve ne olursa olsun her gece kafanı yastığa koyduğunda huzurla uyu oğlum.”Bugün ben ne yaptım?” diye düşün. Biz ; annen ,baban,anneannen,babaannen ve dedelerin sana güzel bir ülke bırakmak için sonuna kadar çalışıyoruz tatlım. Sen de fikrini , bilincini koru ve senden sonraki nesillere tertemiz bir ülke bırakmak için çabala oğlum.

Sevgilerimle,
Annen
15.11.2015

♥Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

0 yorum:

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)